pondělí 6. listopadu 2017

Jak přežít společné bydlení?

Jsem ve věku, kdy bych mohla odejít od rodičů a starat se sama o sebe. Ale dlouho nebylo s kým - sama bych byt neutáhla z finančního hlediska a zároveň bych se asi sama zbláznila. Moje kamarádky jsou většinou zadané a bydlí se svým přítelem, takže jsem zůstávala dál u našich a platila jim "nájemné". Až do doby než jsem poznala svého současného přítele - někoho, s kým bych opravdu bydlet chtěla. Takže jak jsme slavili své první výročí vztahu? Stěhováním...
Proč se článek jmenuje "Jak přežít společné bydlení?"? Rozhodně tím nechci někoho odradit od společného bydlení se svým přítelem. To rozhodně ne. Ale chci poukázat na to, na co hodně lidí zapomíná. Na věci, kvůli kterým se do půl roku lidé stěhují zpátky k rodičům a vztah se trvale rozpadá.

Nejdřív si uvědomte, jestli jen nemáte růžové brýle. Jestli opravdu vidíte váš vztah realisticky (i do budoucna).

Uvědomte si...


 • ...že nejste krasavice od přírody. Už vás váš přítel viděl nenalíčenou a celkově neupravenou po ránu? Pokud ano, nemusíte nic řešit, ale pokud ne, může to být právě kámen úrazu. Znám i holky, co vstávají o půl hodiny dříve, jen aby je jejich kluk neviděl neupravené. Ale takhle to nejde pořád, že?

 • ...že máte více starostí. Na tohle hodně lidí zapomíná. Najednou musíte řešit různé dokumenty, pojištění a platby, které po vás doma nikdy nikdo nechtěl. Bydlíte sami a musíte se starat, aby byla včas zaplacená elektřina, voda, plyn a další věci s bytem spojené (jako například platby bytovému fondu, nájem, pojištění bytu a další). A co teprve poplatky za popelnice a domácího mazlíčka. pokud máte psa. Pozor na papírování.

 • ...že si polezete na nervy. Jste zvyklá na něco, ale přítel tohle nezná? Věřte mi, že dřív nebo později vám začnou vadit různé drobnosti jako například nevyhozená plechovka od piva na kuchyňské lince. Zmuchlaná utěrka hozená na lince, když vy ji vždycky dáváte složenou na závěsnou tyč v kuchyni. A co další věci jako neumyté nádobí, které sice není vaše, ale čeká na vás, až ho umyjete. Ale abych nekřivdila jen mužům - ženy je dokážou parádně rozčílit, když ucpou odpad svými vlasy a oni to pak musí dolovat ven. Nebo tím, že si ženy vymýšlí neustále úpravy jako poličky, přivrtání obrazu apod.. Tohle a mnohem víc věcí vás najednou začnou na tom druhém štvát. Ale dá se to vyřešit domluvou a pár hádkami než se spolu naučíte vycházet i v tomto případě.
Zdroj: www.eligiblemagazine.com

 • ...že máte najednou více práce i po práci. Bylo vás doma více a tak nějak každý dělal něco? Teď to tak není. Pokud nemáte ochotného chlapa, který vám pomůže se vším, tak máte smůlu dámy. Ale i tohle se dá vyřešit domluvou - ale je důležité stanovit si, kdo co bude dělat. Teď myslím, kdo bude vařit, kdo uklízet, kdo nakupovat, venčit psa, chodit se smetím, apod.

 • ...že budete spolu každý den. Ne sice 24 hodin denně, ale i tak hodně vztahů zkrachovalo na tom, že zažili ponorkovou nemoc. Najednou toho druhého viděli každý den a lezlo jim to na nervy. Tohle je podle mě nejčastější důvod k rozchodu.

Ale na druhou stranu se stěhování opravdu nebojte - každý vztah má ze začátku sestěhování krizi, ale díky ní je vztah silnější (nebo se rozpadne, pokud za to nestojí).

Zdroj fotky: cdn.canstar.co.nz

Jak to přežít?


A jak tedy společné bydlení přežít?

 1. stanovte si pravidla - nebydlíte sami, takže komunikujte s tím druhým. Jak často k vám budete někoho zvát? Kde bude mít co své místo? Co se bude nakupovat a co je zbytečnost? Kdo nebo jakým dílem budete platit náklady?
 2. rozdělte si úkoly - rozdělte si co, kdo bude dělat. Aby jeden nedělal vše a druhý si nekecl na prdel a čekal, až dostane teplé jídlo
 3. neberte toho druhého jako samozřejmost - ano, na tohle hodně lidí zapomíná a najednou je veškerá romantika a snaha pryč. Proč přestat nosit svůdné prádlo? Proč přestat nosit své dívce květiny? Protože spolu bydlíme a takhle to zůstane? Ne!
 4. komunikujte - něco se vám nelíbí? Řekněte to. Tím, že budete mlčet nic nezměníte.
 5. nebuďte závislým na tom druhém - vy i vaše polovička někdy potřebuje čas jen pro sebe. Nesnažte se být neustále s tím druhým. Každý má nárok na své vlastní záliby bez toho druhého. O to víc si pak budete vážit společného času.
 6. kritizujte, ale objektivně - "fuj, to je hnus, houby nejím a zbytek je hnus" - tohle asi nepotěší žádnou kuchařku. Není lepší rovnou říct, co kdo jí/nejí, na co má alergii, apod.? A samozřejmě, když nám něco nechutná, není lepší říct, proč nám to nechutná než to odbýt nicneříkajícím "fuj". 
 7. nakupujte s rozmyslem - líbí se mi tohle křeslo, tak ho prostě koupím. Co na to řekne vaše polovička?
 8. nebuďte sobec - máte teplou vodu "na příděl" a sprchujete se dříve než vaše polovička? Nechte mu teplou vodu i pro jeho sprchování. Jak by se vám líbilo, kdyby na vás věčně zbyla studená?
 9. dělejte kompromisy
Zdroj fotky: purcellsolicitors.co.uk

Dlouho jsem přemýšlela, jestli chci s přítelem bydlet. Z mnoha důvodů - jedním byla obava z ponorkové nemoci a druhým to, že je přítel trošku lenivý a bylo mi jasné, že vše budu dělat sama. Naštěstí se moje obavy rozplynuli. Ponorkovou nemoc zatím nemáme - každý máme svou práci, takže se půl dne nevidíme. Každý máme nějaké své záliby, kterým se věnujeme bez toho druhého. Na druhou stranu máme i hobby nebo činnosti, kterým se věnujeme společně (takže nejsme jen spolubydlící). A pokud půjde do tuhého, tak máme každý svůj pokoj, kam můžeme zapadnout :D

A ohledně té lenosti - ano, dělám většinu věcí já. Ale na druhou stranu si cením toho, že mi přítel pomáhá například s úklidem, když vidí, že toho mám hodně. Ze začátku to byl opravdu boj, ale tyto pravidla a doporučení nám opravdu hodně pomohla.

Takže než se začnete opravdu stěhovat, tak si doporučuji zodpovědět na pár otázek. A začala bych tou nejdůležitější!: "Je to člověk, se kterým chci mít společnou budoucnost?"

Pokud ano, zkuste to - budete dospělejší, odolnější a hlavně zvládnete pak cokoliv.

Příště se v sekci stěhování mrkneme na to, čeho se vyvarovat, pokud chcete ve vztahu zůstat!

A jedna otázka na konec - s kým bydlíte vy? A jak to funguje?4 komentáře:

 1. s přítelem spolu bydlíme už 2 roky jsme nejvíc fixovaní na sebe a milujeme se čím dál víc...nehádáme se prostě idelánka... jsme spolu přes 4 roky a teď čekáme plánované miminko... stavíme si svůj sen, svůj dům a svůj život..
  Šárka z blogu skarkiska.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to zni ideálně. Držím palce, ať to klape dál :-)

   Vymazat
 2. My sme spolu 3 a pol roka a 3 spolu bývame... Sice momentálne sme mesiac od seba, pretože som v ČR kvôli práci, ale inak sme nemali žiadne problémy odkedy spolu bývame. Priateľ mi pomáha s domácnosťou, niekedy navarí.. Upratujeme väčšinou spolu. Takže je to tiež fajn. :)
  https://ledyms.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že máte štěstí. Držím palce ať je to tak nadále :-)

   Vymazat

Vybíráme šaty s eshopem Manzara.cz

Sice máme období pečení cukroví, shánění dárků a výzdoby našich domovů, ale zároveň se nám blíží čas firemních večírků a plesů. S tímto ob...

Oblíbené články