úterý 19. prosince 2017

10 českých filmů, které musíte o svátcích vidět!

V minulém článku jsem se zaměřila na několik vánočních filmů, které mám opravdu ráda a doporučuji jejich shlédnutí. No, ale vy jste chtěli víc! Takže na vaše přání - TOP 10 nejlepších českých filmů a pohádek, které mezi svátky prostě musíte vidět!
Ve článku Top 10 vánočních filmů, které musíte vidět najdete několik zahraničních filmů a pár i našich českých pohádek. Ale českých pohádek a filmů, které stojí za vidění je opravdu hodně. Takže jsem vybrala svou nejoblíbenější desítku. V tomto článku najdete i program, kdy a kde můžete tyto pohádky vidět!

 

1. Anděl páně 2

Anděl Páně jste už v televizi mohli vidět před několika lety. Ale Anděl Páně 2 je loňská novinka, kterou jste zatím mohli vidět jenom v kinech. A byl to nejnavštěvovanější český film od roku 1990.

Já už ho také viděla a ráda se na něj podívám v televizi znovu, protože mě druhý díl Anděla Páně bavil o dost víc než ten první. Proto jsem ho přidala i do předešlého článku Top 10 vánočních filmů, které musíte vidět.

fotografie vypůjčena z kinobox.cz
Opět se setkáte s čertem Uriášem a jeho "chi chi chi..." a samozřejmě i s nešikovným andělem Petronelem. Co provedli tentokrát? To můžete vidět přímo na Štědrý den na ČT1 v 19:00!


 Odkaz na ČSFD - Anděl Páně 2

  

2. Byl jednou jeden král

fotografie vypůjčena z ceskatelevize.cz
Letos si rozhodně nenechám ujít ani Byl jednou jeden král na motivy knihy Boženy Němcové.
Tato pohádka má mnoho provedení, ale mně se nejvíce líbí právě tato verze "Byl jednou jeden král" z roku 1954. Jan Werich a Vlasta Burian je prostě nerozlučitelná dvojka komiků, která dokáže pobavit i po několikátém shlédnutí. 

Jestli je sůl nad zlato můžete zjistit 24. prosince od 18:40 na TV Nova nebo si pohádku zopakovat 25. prosince od 13:05 (opět na TV Nova).Odkaz na ČSFD - Byl jednou jeden král

3. Z pekla štěstí 1 a 2

Nesmrtelná pohádka v režii Zdeňka Trošky je další skvělou českou pohádkou, kterou jsem si oblíbila. Nesmrtelného Káju Gotta v roli knížete pekelného a Sabinu Laurinovou jako rozmazlenou princezničku můžete vidět 24. a 25. prosince na TV Nova. 

fotografie vypůjčena z filmer.cz
Na Štědrý den se bude na hradě roztahovat obávaný drak Bucifal společně s chamtivým králem a rozmazlenou princeznou Eufrozinou od 14:20. A hned 25. prosince princezna Eufrozina uteče z pekla a spolčí se s králem Brambasem proti Honzovi od 14:45. 


Odkaz na ČSFD - Z pekla štěstí 1, Z pekla štěstí 2

 

4. Nesmrtelná teta

fotografie vypůjčena z idnes.cz
Jiřina Bohdalová v roli Závisti se pokusí zničit království, kde vládne Rozum a Štěstí. Bohužel zrovna v době, kdy se Rozum se Štěstím rozhodnou udělat menší pokus - kdo z nich je potřebnější ve světe lidí.

 Tuto pohádku z roku 1993 můžete letos vidět na Štědrý den od 10:45 na ČT1.


Odkaz na ČSFD - Nesmrtelná teta

 


5. Popelka


Sestra by mě asi zabila, kdybych tu nezmínila její nejoblíbenější pohádku - Popelku. Letos jsem byla překvapená, kolik najdete (nejenom) na Štědrý den zpracování této pohádky. Pustit si ji můžete hned několikrát!
                             fotografie vypůjčena z ceskatelevize.cz

 • ČT1 6:00 - Popelka (původní černobílá verze z roku 1969 s E. Hruškovou v hlavní roli)
 • TV Nova 11:05 - Popelka (americko-britská moderní verze z roku 2015)
 • Nova Cinema 18:15 - opakování americko-britské verze Popelky
 • ČT 1 20.00 - Tři oříšky pro popelku (nejznámější česko-německé zpracování s Libuší Šafránkovou v hlavní roli)

 

 

6. Princezna se zlatou hvězdou

A teď mou v dětství nejoblíbenější pohádka - Princezna se zlatou hvězdou na čele. Opět jde o starší pohádku (1959), která ale stojí za vidění.


                                                                fotografie vypůjčena z blesk.cz

"Jedna z klasických českých filmových pohádek, nepostrádající nic z toho co by správná pohádka měla mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne na hrad a žádá ruku princezny Lady. Je tu hodná a moudrá chůva, která má nejen pana krále pod palcem, ale také dobrou radu po ruce. Je tu pohádkový myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. A je tu krásný princ, do kterého se princezna zamiluje."

A vidět ji můžete 24. prosince na Primě od 16:20 nebo 26. prosince od 15:25 (opět na Primě)

Odkaz na ČSFD - Princezna se zlatou hvězdou


7. Tři bratři

                  fotografie vypůjčena z bontonland.cz

Tři bratři se vydávají do světa, aby si našli své nevěsty a něčemu se přiučili. Poměrně novou hudební pohádku v režii Zdeňka Svěráka můžete vidět na Štědrý den od 20:20 na TV Nova.

Má opravdu významné herecké obsazení, obsahuje několik oblíbených pohádek a zároveň i několik písniček z pera Zděňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Kdybyste Tři bratry nestihli, tak 26. prosince je TV Nova opakuje od 14:45 hodin.Odkaz na ČSFD - Tři bratři
8. Sedmero krkavců

Když už jsem zmínila Tři bratry, nemůžu zapomenout na pohádku Sedmero krkavců. Opět najdete více zpracování této pohádky - já osobně viděla dvě verze, ale na ČSFD jsem našla v české produkci hned 3 verze pohádky Sedmero krkavců. Nejvíc se mi líbilo Sedmero krkavců z roku 1993, ale letos na Štědrý den můžete vidět nejnovější verzi z roku 2015 s Martou Issovou v roli Bohdanky, která se snaží zachránit své bratry - krkavce.


                                                          fotografie vypůjčena z cdn.cz
Kdy a kde? 24. prosince od 17:55 na Primě.

Odkaz na ČSFD - Sedmero krkavců9. Šmankote, babičko, čaruj

Lekla jsem se, že tuto pohádku letos neuvidím, ale naštěstí jsem ji našla na TV Nova 26. prosince od 13:25 hodin. Strašidelná pohádka ze světa kouzelnického salonu krásy, který vlastní čarodějnický rod. Všechna strašidla se spolčí s jedním člověkem, aby zachránili jiného před zlým černokněžníkem. 


                                                     fotografie vypůjčena z idnes.cz

Odkaz na ČSFD - Šmankote, babičko, čaruj
10. Pelíšky

A na závěr to nejlepší - Pelíšky! Jde o nesmrtelnou českou komedii s hromadou hlášek, které pobaví kdykoliv a kdekoliv. Pelíšky ČT1 pouští každým rokem přímo na Vánoce. A letos tomu není jinak - my se na Pelíšky díváme každý rok a letos to nebude jiné. I když je tento film letos až od 22:10.


                                                 fotografie vypůjčena z najbrt.cz

Odkaz na ČSFD - Pelíšky


Krásných českých pohádek je sice víc, ale já vybrala takové moje nej. na Vánoce a svátky. Zařadila bych mezi ně ještě S čerty nejsou žerty, Honza málem králem, Zimní víla, Kouzelný měšec, Pták ohnivák a další. Jsem ráda, že i u nás se najde spoustu krásných nejenom vánočních filmů, příběhů a pohádek. Celý TV program na Vánoce můžete najít ZDE.Jaká je vaše nejoblíbenější pohádka? Na co budete letos koukat?

14 komentářů:

 1. Souhlas! Jen ty Tři bratry nemusím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já z nich mám smíšené pocity - líbí se mi to jako celek, jako nápad a zvlášť jako ty pohádky. Ale brala bych méně zpívání. Ale i tak se na ně ráda kouknu :)

   Vymazat
 2. Všechny ty pohádky i poslední film (Pelíšky) zbožňuji a dívám se na všechny každý rok :)

  Krásné Vánoce!
  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se najde někdo, kdo na ně budou také koukat. Protože moje okolí Pelíšky sice rádo, ale diví se, že je beru jako vánoční film :D

   I Tobě krásné Vánoce a šťastný nový rok :)

   Vymazat
 3. ja som z týchto filmov videla iba Popolušku, ktorú už mám tak napozeranú, že by som ju mohla dabovat :D ale Pelíšky, to je proste FILM <3 milujem, vždy sa tak nasmejeme aj keď sme ho už tiež videla celkom dosť krát ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. U nás Pelíšky "dabujeme" a střídáme se. Prostě perfektní film, který baví i po X shlédnutí! :)

   Vymazat
 4. Tohle jsou všechno úžasné filmy! Princezna se zlatou hvězdou je prostě klasika a Pelíšky naprosto miluju:D.
  Windy pink style

  OdpovědětVymazat
 5. Z filmů, které jsi zmínila, mám nejradši Pelíšky, Popelku a Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Je super, že je ve článku zmíněné i to, kdy filmy dávají v televizi! :)

  Můj malý sen

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se článek líbí :-) snad program pomůže:-)

   Vymazat
 6. Jednoznačně Popelka. Ale moc krásná pohádka je i tebou zmiňovaná Princezna se zlatou hvězdou na čele. :-)
  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
 7. Skvělý nápad na článek. Povedl se.:) Já raději dávám přednost americkým filmům. Například Sám doma zbožňuji. Pouštím na dvd většinu. Jinak z typů mám úplně nejraději Anděl páně 2, připadá mi mnohem vydařenější než 1 a navíc je to vtipný a ještě vánoční. :)

  somethingbykate

  OdpovědětVymazat
 8. 2,3 a 5... to sú moje naj filmy počas sviatkov, milujem ich. :)

  Rebelliouslily

  OdpovědětVymazat

8 dárků na poslední chvíli

Původně jsem chtěla napsat článek ohledně tipů na dárky k Vánocům, ale podobné články už publikují i eshopy. Ale co když už eshop nestíhá...

Oblíbené články