pátek 15. prosince 2017

Nejsme sobci - aneb pomáháme o Vánocích

Vánoce - lásky a naděje čas. Chcete udělat něco milého? Pomáháte někomu jinému než sami sobě? Darujete i jiným než své rodině a přátelům?

Když ne o Vánocích, tak kdy potom?Nevím, proč mě napadl zrovna tento článek. Možná abych trošku ukázala na to, že dárky nemusíme darovat pouze rodině a přátelům, ale i ostatním lidem a zvířatům, které to opravdu potřebují. Pokud i vy chcete nějakým způsobem pomoct ostatním a nevíte jak, právě pro vás je tento článek jako dělaný.

1. Pomáháme zvířátkům

Řada z nás má ve svém městě nebo okolí psí nebo kočičí útulek. Pokud máte rádi zvířátka, není nic jednoduššího než darovat jim granule, hračky, pelíšky, deky nebo různé mlsky. Každý útulek má své webové stránky, kam můžete zavolat a zeptat se, co nejvíce potřebují.


Zdroj fotky: montgomeryanimal.com


Pokud patříte mezi ty, kteří nemají moc peněz, tak se nemusíte bát. Pomoci totiž můžete i jinak. Přijďte vyvenčit pejska do útulku. Tahle pomoc zpříjemní den nejenom pejskovi, ale i pracovníkům útulku. A zároveň tato pomoc moc nestojí - pouze trochu vašeho drahocenného času. Ale není lepší relax, než se projít s nějakou němou tváří, která za to bude opravdu vděčná.

Tady je odkaz na pár útulků, které ocení vaši pomoc.

Psí útulek Ústí nad Orlicí
Psí útulek Chrudim
Útulek pro zvířata v nouzi Plzeň
Městský psí útulek Jihlava

Ale pokud si do google.cz zadáte "útulek...." a vaše město, tak určitě najdete k vám co nejbližší útulek. Některé útulky si dokonce přijedou osobně, pokud jim chcete něco darovat a nemáte jim to jak doručit.


2. Pomáháme osamoceným seniorům

Znáte projekt "Ježíškova vnoučata"? Jde o projekt Českého rozhlasu, který společně s domovy důchodců a pečovatelskými domy sestavuje seznam přání svých osamocených klientů. Darovat můžete zážitek nebo dárek. Jak to funguje? Na stránce Ježíškova vnoučata si vyberete, co chcete darovat - jestli dárek nebo zážitek. Poté si vyberete seniora, kterému chcete splnit jeho přání. Filtrovat v seznamu můžete podle kraje (pokud chcete darovat osobně) nebo podle ceny (pokud sami nemáte dost peněz).

Zdroj fotky: jeziskovavnoucata.cz


Pak si jen rezervujete přání a máte 7 dní na jeho splnění nebo doručení. Pokud darujete dárek, tak můžete předat dar osobně, využít zdarma služby DHL nebo poslat klasicky poštou.

Já poštou poslala mikro plyšovou deku pro paní Věru, která je upoutaná na lůžko v domově ve Stříbře. Snad ji deka udělá radost a zpříjemní ji její sny. A ještě zbývají cca 2% přání, které čekají na splnění.


3. Pomáháme dětem z dětských domovů

Darujte dětem úsměv je další vánoční projekt darování dárků. Tentokrát jde o projekt rádia Černá hora a je určen pro všechny, kteří chtějí darovat dárek dětem z dětských domovů. Na projektu spolupracuje i královehradecké nákupní centrum Futurum, ve kterém najdete stánek s dětskými dopisy pro Ježíška. Na stánku si vyberete přáníčko, které chcete splnit a poté dárek předáte hostesce, která dáreček zabalí a předá k ostatním. Rádio Černá hora pak osobně rozveze dárky přímo dětem, které si o ně napsali.

Zdroj fotky: rádio Černá hora
Některá přáníčka jsou stále volná, tak je můžete splnit i dnes. Kompletní informace včetně fotografií a videa najdete na stránkách rádia Černá hora - odkaz ZDE.

 

4. Pomáháme nemocným dětem

Podobné projekty mají různé nemocnice, kde děti tráví své Vánoce ze zdravotních důvodů. Většinou jde o vážně nemocné děti, kterým můžete udělat radost i vy. Od mamky z práce dělá jeden pán pravidelně sbírku hraček pro děti, které jsou hospitalizovány na dětské onkologii.

Zdroj fotky: darujusmev.cz

Ale projektů je více. Na internetu jsem našla hned několik projektů, které jsou věnované vážně nemocným dětem. Nejde jen o darování dárků, ale například o čtení pohádek nebo rozveselení dětí, které tráví celý den v nemocnici.

Pokud vás tato tématika zajímá, tak určitě mrkněte na:
Projekt Radost dětem
Šance dětem
Daruj hračku

Znáte některý z tento projektů? Plníte někomu jeho přání? Znáte ještě nějaký jiný projekt, který stojí za zmínku?

2 komentáře:

 1. Já aktivně pomáhám našemu útulku a to tak, že tam chodím venčit psíky a celkově jim pomáhat při úklidu apod. :-)
  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je skvělé! Bylo by super, kdyby bylo víc takových lidí.

   Vymazat

8 dárků na poslední chvíli

Původně jsem chtěla napsat článek ohledně tipů na dárky k Vánocům, ale podobné články už publikují i eshopy. Ale co když už eshop nestíhá...

Oblíbené články