úterý 5. prosince 2017

Tak trochu o adventu

Proč se této době říká advent? Má to kořeny v církvi - slovo Advent (v originále Adventus) znamená  "Příchod". Ano, správně - je to myšleno jako příchod Ježíše Krista a Advent oficiálně končí po půlnoci Štědrého dne. Jelikož nemám křesťanský blog, tak vás nebudu zatěžovat detaily, ale řekneme si odkud pochází adventní věnec a jak vypadal ve své původní podobě. 
Pokud sledujete diskuze na internetu, tak jste si jistě všimli souboje mezi diskutujícími. O co šlo? Kdy je letos 1. adventní neděle, a kdy se tedy zapaluje první svíčka. 

Hodně lidí tvrdilo, že 1. svíčka se zapaluje již 26. listopadu 2017, protože je to přesně 4 týdny (a tedy 4 neděle) do Štědrého dne. Ale chyba lávky. Letos byl 1. advent až 3. prosince. Proč?

První adventní neděle má pohyblivé datum - 1. svíčku zapalujeme mezi 27. listopadem a 3. prosincem, podle toho, které datum padne na neděli. A samozřejmě, tak, aby poslední svíčka nevycházela na neděli po 24. prosinci. Advent totiž oficiálně končí půlnocí Štědrého dne.Adventní věnec

Adventní věnec je pro nás každoroční klasikou. Věnec většinou mají i domácnosti, které běžně vánoční výzdobu ani nedělají. Dnes už máme věnce různých podob, velikostí, s různými dekoracemi (i mimo vánoční) a samozřejmě s různě barevnými svícemi. V dnešní době adventní věnec zdobí náš stůl většinou v obývacím pokoji nebo jídelně. Ale dříve měl jinou podobu.

Zvyk zapalování svíček na věnci k nám přišel z Německa někdy v druhé polovině 20. století (předpokládá se, že po roce 1989), takže nejde o úplně typický český zvyk. Dříve Češi zapalovali svíčku a dávali ji do okna pouze na Bílou sobotu. 

Původní adventní věnec byl kulatý a byl vytvořen z jehličí, které symbolizovalo život a přežití v tuhé zimě. Původně se věnec nedával na stůl, ale byl zavěšen ve vzduchu na čtyřech stuhách. Používaly se i konkrétní barvy svíček - a ne podle toho, co se nám k věnci hodí esteticky, ale podle toho, co každá barva symbolizovala. Na věnci tedy byly tři svíčky fialové (Naděje, Mír, Láska) a jedna svíčka růžová (Přátelství nebo také Víra). Svíčky byly rozestavěny tak, aby každá směřovala na jinou světovou stranu a symbolizovala tak kříž. Dnes rozmisťujeme svíčky i vedle sebe - opět z estetického hlediska. 

Zdroj fotky: www.bydlimekvalitne.cz

V některých domácnostech se můžete setkat i s pátou svíčkou. Není to chyba ani nějaké rouhání proti Adventu. Pátou svíčku mají v katolické části Irska a Skotska (a nejenom tam). Pátá svíčka se jmenuje Kristova svíce a zapaluje se na Štědrý den. Podle tradice bývá umístěna uprostřed Adventního věnce a má bílou barvu čistoty. 


Význam svíček


1. svíčka 
První adventní neděli se říká Železná neděle. A zapalujeme první fialovou svíčku s názvem Naděje. Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček! První adventní neděle letos vychází na 3. prosince (tedy byla 3. prosince).

2. svíčka
Na Bronzovou neděli, která je v pořadí druhá zapalujeme druhou svíčku na adventním věnci. Této svíčce se říká Mír a měla by mít také fialovou barvu. Letos vychází na 10. prosince 2017

3. svíčka
V pořadí třetí adventní neděle se jmenuje Stříbrná. A na tuto neděli zapalujeme růžovou svíčku Přátelství nebo Víra (ano, má dva významy). Letos vychází na 17. prosince

4. svíčka
Poslední adventní neděli říkáme Zlatá neděle. A je to poslední neděle před Štědrým dnem - výjimečně se ale může stát, že tato neděle padne zároveň na Štědrý den. Jako například letos, kdy poslední adventní neděle vychází právě na 24. prosince. Zapalujeme poslední svíčku, která by měla mít opět fialovou barvu. Tato svíčka se jmenuje Láska.

5. svíčka 
Jak už jsem psala - není to povinnost, ale některé rodiny zapalují i pátou svíčku a to přímo na Štědrý den po západu slunce. Kristova svíce by měla mít čistě bílou barvu. Pokud zapalujete i pátou svíci, tak letos ji zapalte po západu slunce až vám dohoří svíčka s názvem Láska. 

Zdroj fotky: http://www.jomagazin.cz


"Hořely čtyři svíčky na adventním věnci,

tak tiše, že bylo slyšet, jak začaly spolu hovořit.
První svíčka vzdychla a řekla:

"Jmenuji se MÍR
moje světlo sice svítí,ale lidé mír nedodržují"
Její světlo bylo čím dále menší až docela 
zhaslo....
Světlo druhé svíčky zakmitalo a svíčka řekla:

"Jmenuji se VÍRA 
Jsem ale zbytečná, lidstvo nechce o bohu nic 
vědět,nemá tedy cenu abych svítila"
Průvan zavlál v místnosti a druhá svíčka 
zhasla.
Třetí svíčka 

Tiše a smutně se ke slovu přihlásila třetí 
svíčka:
"Jmenuji se LÁSKA
Už nemám síly, abych hořela. Lidé mě odstavili 
na stranu vidí jen sami sebe žádné jiné,které
by měli rádi"
A s posledním záchvěvem zhaslo i toto světlo.
V tom to do místnosti vstoupilo děcko!

Podívalo se na svíčky a řeklo:
"Vy musíte svítit a né být zhaslé
a skoro začalo plakat.
V tom se ke slovu přihlásila i čtvrtá svíčka a..

Pravila:
"Neboj se dítě! Dokud já svítím můžeme i ostatní 
svíčky znovu zapálit
"Jmenuji se NADĚJE"
Zapálilo děcko od této svíčky zápalku a 
rozsvítilo znovu ostatní svíčky.
Plamen naděje by nikdy neměl ve tvém životě 

zhasnout....
A každý z nás by měl udržovat plameny:
MÍRU, VÍRY,LÁSKY A NADĚJE
Neustále udržovat!!"

Inspirace - moderní adventní věnce

A nakonec jsem našla trochu inspirace na nádherné dekorativní "věnce". Samozřejmě pojaté do moderní podoby, takže už nemusí jít pouze o typicky kulaté věnce.

Tento věnec jsem našla na německých stránkách. Líbí se mi i použití netradičního tvaru věnce. Věnec byl kdysi vždy kulatý, ale takovýto tvar zabere méně místa. Kdybych si chtěla dát kulatý věnec na svůj malý stůl do jídelny, tak se mi tam toho moc nevleze. Tohle je nádherná dekorace, která zároveň ušetří místo. A líbí se mi i jednoduchost a použité přírodní prvky s kombinací bílých čistých svíček. 

Zdroj fotky: http://www.familiejournal.dk
Tady máme inspiraci ze sousedního Polska. Líbí se mi jednoduchost a netradiční pojetí "věnce". Ano, nejde o typický věnec, ale osobité to je hodně. Zase chválím přírodní prvky jako jsou šišky a šípky.

Zdroj fotky: http://www.claudia.pl

Další věnec je z Anglie a je to kombinace moderny a původního záměru věnce. Má sice klasický kulatý tvar, ale nemá rozložené svíčky "do kříže". Ale proč ne? Líbí se mi. Líbí se mi, že kombinuje i tradiční jehličí s moderními ozdobami.

Zdroj fotky: pinterest

A další ukázky netradičně pojatých adventních věnců z pinterestu. 


A ještě ukázky "věnců" z tradičnějších materiálů (opět zdroj pinterest):

Schválně, který se vám líbí nejvíce? A jaký věnec máte doma letos vy?


Žádné komentáře:

Okomentovat

10 tipů pro teplomili, kam vyrazit v zimě

Chladný leden mnoha lidem díky svému počasí kazí plány. Chcete sedět doma na zadku nebo vyzkoušet něco skvělého i v zimě? Tady je 10 tipů n...