pátek 30. března 2018

5 způsobů, jak zabít orchideje

Ano, čtete dobře. Nemám v úmyslu likvidovat květiny, ale bohužel se mi to u dvou prvních povedlo. Takže tady je malý návod, co NEdělat při pěstování orchidejí.

Na podzim jsme se s přítelem přestěhovali do svého. Kolaudace samozřejmě proběhla a během ní jsem dostala pár květinek - ať už řezaných nebo v květináčku. Nikdy jsem květiny doma neměla. Respektive květiny doma sice byly, ale starala se o ně moje mamka. Takže nějaké kdo ví jaká péče z mé strany byla nulová.

Ale když už jsem dostala nádherné orchideje v květináči, rozhodla jsem se je vypěstovat ke kráse. Bohužel se mi to ze začátku moc nepovedlo. A tady je pár důvodů proč.


1. Sprcha jednou za čas


špatně: Pokud jste zvyklý zalívat květiny do květináčku nebo do mističky pod květináčkem, na tento způsob zálivky u orchidejí zapomeňte. Důvod? Uhnívaní kořenů. Orchideje nemají rády stálou vodu v květináčku.

správně: Orchideje jednou týdně vyndejte z keramického květináče a položte průhledný plastový květináček do vody (například do vany nebo do umyvadla). Nechte orchideje cca 15-20 minut ve vodě a potom vypusťte vodu a nechte květináče chvíli odstát. Potom můžete květináček vrátit do ozdobného květináče.


Prostě pozor na to, aby nezůstala v ozdobném květináči voda - jinak vám kořeny uhnijí a orchidej odumře.2. Škatulata hýbejte se


špatně: Ze začátku jsem nevěděla, kam orchideje umístit, aby ladily s interiérem bytu. A také jsme s přítelem postupně dokupovali různé poličky a skříně. Takže jsem ze začátku hodně experimentovala s umístěním. Což je bohužel pro orchidej špatně.

správně: Ideální je dát orchidej na správné místo a nechat ji tam. Nehýbat s ní, nepřemisťovat ji a nedráždit její listy a květy okolním prostředím - například žaluziemi na okně nebo záclonou.3. Ani teplo, ani zima


špatně: První orchidej jsem dala na parapet okna, kde vypadala naprosto úžasně. Ale bohužel do místnosti, kde se kvůli vaření pravidelně větrá. Bohužel i v zimě. Takže moje nádherná orchidej nezvládla střídání teplot a průvan čerstvého zimního větru.

správně: Orchidej je třeba umístit do místnosti, kde se výrazně nestřídají teploty. Takže rozhodně ne nad topení a ani náhodou k oknu, kterým přes den větráte.4. Slunce mám ráda, ale s mírou


špatně: Jak už jsem psala, orchidej jsem umístila na parapet na okno. Ale až poté jsem zjistila, že sice orchideje mají rády slunce, ale ne přímé sluneční světlo.

správně: Nejlepší je orchidej umístit na stůl k oknu nebo na nějakou polici, kde sice sluníčko dosáhne, ale nebude do ní přímo prát svými paprsky.5. Sprchu mám ráda, ale...


špatně: Na internetu jsem četla, že orchideje mají rády sprchování nebo déšť, pokud není příliš prudký. No jo, ale nepřečetla jsem si, že takovou spršku mají rády pouze listy a ne květy rostliny. Takže jsem přišla o další kousek.

správně: Sprška, deštík nebo zálivka pomocí rozprašovače je super, ale pouze pro listy rostliny. Pozor ať se voda nedostane na poupata nebo květy orchideje!

Tak vidíte - a pak, že pěstovat orchidej zvládne i začátečník. Teď už mám další kousky a snažím se je pěstovat s láskou a citem. A světe div se, opravdu to funguje!


A jaké květinky pěstujete doma vy? A daří se vám?

4 komentáře:

 1. super článok, určite pomôže pestovateľom orchideí, my máme doma skôr také nenáročnejšie kvetinky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Doufám, že to někomu pomůže, aby nezlikvidoval tolik kytek, co já :D

   Vymazat
 2. Skvělé, přepošlu to babičce a mamce. Obě orchideje pěstují moc rády, ale trápí se.:)

  BLOG Corculum | Stepanka_T
  https://corculum.blogspot.cz/2018/03/soutez-silikonova-forma-na-skvele.html

  OdpovědětVymazat

8 dárků na poslední chvíli

Původně jsem chtěla napsat článek ohledně tipů na dárky k Vánocům, ale podobné články už publikují i eshopy. Ale co když už eshop nestíhá...

Oblíbené články