neděle 30. prosince 2018

Roztočte to s Párty alias ženy versus muži

Vánoce jsou za námi a na řadě je Silvestr. Pokud trávíte poslední noc v roce se svými přáteli, rozhodně nepohrdnete nějakou zábavnou deskovou hrou. Co třeba Párty alias ženy vs. muži?S deskovou zábavnou hrou Párty alias jsem se už setkala. Hrajeme ji s přáteli poměrně často. Ale letos k vánocům jsem dostala její novější obdobu - Párty alias ženy versus muži. Tak si jdeme dát souboj pohlaví a samozřejmě recenzovat!


Party alias ženy vs. muži - souboj pohlaví


značka: Albi
typ hry: party hra, desková hra se slovy
cena: od 419 Kč

popis výrobce:
"V této verzi oblíbené párty hry hrají ženy proti mužům či – jinak řečeno – muži proti ženám. Jeden z hráčů vždy vysvětluje slovo nebo slovní spojení svému týmu tak, aby ho členové týmu uhádli, a tím se přiblížili k vítězství. Ale tak jednoduché to není. Ženy budou vysvětlovat slova z mužského světa (například hasák, karburátor) a muži vysvětlují slova ze světa žen (například ovulace, pedikúra)."

Video návod najdete na: Albi youtube

zdroj fotky: albi.cz


Jak deskovka vypadá

Párty alias ženy vs. muži najdete na pultech v tvrdé papírové krabici v černobílém provedení. Na víku vidíme siluetu muže a ženy - ženy mají místo mozku květiny a muži ozubená kolečka. Myslím, že je to parádní metafora, protože Vám budou mozkové závity pracovat na plné obrátky.   

Obsahem balení jsou dvě figurky - černá pro mužský tým a bílá pro ten ženský. Samozřejmostí jsou stejně jako v klasickém Party alias i přesýpací hodiny, které Vám spravedlivě odpočítávají čas na hádání.
Nachází se tu i to nejdůležitější - protáhlý herní plán s pravidelnou stupnicí, po které se posouváte dopředu nebo dozadu, podle toho, jak dobře budete hádat. Desková hra Party alias muži vs. ženy obsahuje i 400 karet, na kterých je celkem 2400 pojmů, které budete popisovat a hádat. Karty jsou rozděleny na dvě sady - mužské a ženské pojmy.  
Abyste mohli hrát, je tu i papírový návod, ale já osobně dávám přednost video návodům.


Hrajeme Párty alias ženy vs. muži

Nejdříve je potřeba se rozdělit do týmů a rozdat si figurky - ženy tvoří jeden tým a používají bílou figurku a muži společně s černou figurkou tvoří tým druhý. Každý tým položí sovu figurku na herní plán - přesně na číslo 1 v žlutém kroužku. A může se začít.

Jeden z týmu se stane na jedno kolo vysvětlujícím pojmů a ostatní členové týmu hádají. Funkce vysvětlujícího se předává z hráče na hráče, aby byla hra spravedlivá. Vysvětlující otočí první kartičku z paklu a soupeři otočí přesýpací hodiny. Vysvětlující týmu se snaží co nejlépe vysvětlit pojem, který je pod číslem, na kterém stojí figurka (1-6). Pokud členové týmu uhodnou pojem, posunou svou figurku o jedno políčko dopředu. Pokud neuhodnou nebo přeskočí kartu, posouvají se o jedno políčko zpět. Dokud se sype písek v hodinách, může tým hádat další pojem na další kartičce. Až se písek dosype, hraje druhý tým. A tak až do té doby, než se jedna z figurek přesune do cílové rovinky na herním poli.Samozřejmě u vysvětlování pojmů platí určitá pravidla - nesmíte použít kořen slova ani ukazovat na předměty se slovy "to je ono".  Neměli by se používat ani cizí názvy u těchto slov, ale to už je na domluvě pravidel před samotnou hrou. Ukážeme si příklad.

Příklad:
Na řadě jsou dámy, které stojí na herním políčku na čísle 5. Vyberou někoho z týmu, kdo bude pro toto kolo vysvětlovat. Vysvětlující z týmu žen vezme z paklu kartiček s dámskou siluetou kartu a pánové otočí přesýpací hodiny. Na kartičce je mnoho slov, ale vysvětlujeme jen číslo, na kterém stojíme - takže slovo pod číslem 5. Na naší kartičce se nachází slovo "Gandalf". Snažíme se co nejlépe popsat slovo na kartičce, aby ho tým odhadl v co nejkratším možném čase. Takže například můžeme říct: "postava čaroděje z Pána prstenů, která má v trilogii postupně dvě barvy - bílou a šedou."

Pokud ženy uhodnou slovo "Gandalf", posouvají se o políčko dopředu a pokračují další kartou až do té doby, dokud se nepřesype písek v hodinách. Pokud ženy slovo Gandalf neodhalí nebo použijí neúplný pojem, posouvají se o políčko zpět.


Vyzkoušeno partou!

Tuto hru jsme si samozřejmě zahráli s partou, protože podobné hry máme v oblibě. Oproti Párty alias nám přijde hra jednodušší, protože tam není pantomima ani rýmování. Jak moc velká zábava ve hře bude samozřejmě záleží na popisování a smyslu pro humor jednotlivých hráčů.

Některé pojmy byly opravdu těžké, protože jejich význam kolikrát neznal nikdo - ani ženy, ani muži. No, zkuste si vysvětlit například "lunochod" nebo "poslední leč", když nevíte, co výraz vlastně znamená. Muži měli problém s vysvětlením a uhodnutím slov jako "nedbalky" nebo "negližé". Ale na druhou stranu tu byly i jednoduché pojmy pro obě pohlaví - hrnec, prací prášek nebo šroubovák dokáže vysvětlit snad každý : )


Hra je určena pro osoby nad 18 let, protože jsou tu i slova, která jsou sexuálního rázu nebo jsou pro děti moc komplikované. Hra se dá hrát minimálně ve 4 lidech, což je trochu nevýhoda, pokud si chcete zahrát deskovku pouze s partnerem. Čas hry je napsán 45 minut a více, což rozhodně sedí. První partie hry nám díky posouvání o políčka zpět trvala přibližně dvě hodiny.


Závěrem

Hra se nám líbila. Při popisování slov je opravdu zábava, ale samozřejmě záleží na povaze ostatních hráčů hry. Jako nevýhodu shledávám počet hráčů - hrát se dá pouze od 4 a více hráčů. Ale ideální počet je vzhledem k povaze hry 4-6 hráčů. Oproti klasickému Párty alias je tu místo pouze pro dva týmy. 

Líbí se mi i jednoduché černobílé zpracování hry a samozřejmě kompaktnější hrací deska, která nezabere celý stůl. 

Jak už jsem psala, ve hře je 2400 pojmů, což má svou výhodu i nevýhodu. Některé pojmy jsou jednodušší než jiné, což je trochu nevýhoda při hraní. Jeden tým může vyhrát díky sekci jednoduchých pojmů. Protože pojmy jako hrnec, prací prášek, podprsenka, ňadro nebo šroubovák zná opravdu každý. Na rozdíl od těch méně používanějších pojmů jako lunochod, poslední leč, bek nebo paleto. 

4 komentáře:

 1. Vypadá to jako super hra! Je určitě super právě na nějakou párty, aspoň zabaví :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě máme Párty alias klasickou, kde je i pantomima, rýmování, popisování a celebrity a ta je taky super :)

   Vymazat
 2. Dost zajímavá hra, už dlouho jsem nehrála žádnou deskovou hru. :-)
  Povídání nejen o kosmetice

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si pamatuji, že jsme pořád hráli něco v dětství. Pak se to hodně omezilo, ale teď jsme najeli na druhou vlnu her:)

   Vymazat

10 tipů pro teplomili, kam vyrazit v zimě

Chladný leden mnoha lidem díky svému počasí kazí plány. Chcete sedět doma na zadku nebo vyzkoušet něco skvělého i v zimě? Tady je 10 tipů n...