čtvrtek 10. ledna 2019

Úniková hra: Kat Mydlář, unikneš strašnému konci?

S únikovkami se poslední dobou roztrhl pytel. A bodejť by ne - je to zábava, dobrodružství a zároveň úniková hra posiluje tým. Já už na pár hrách byla, takže jsem se rozhodla je postupně zhodnotit. Dnes začneme hrou, na které jsme byli naposled. Utečeš s dalšími vězni před popravou? Kat Mydlář si pro tebe jde!


Miluji dobrodružství a mám ráda trápení mozkových závitů. Únikové hry splňují veškeré požadavky, které od správné zábavy očekávám.

Nejdřív menší informace o tom, co to vlastně úniková hra je.


Seznámení s únikovou hrou

Escape game, Exit game, Exit room, úniková hra nebo úniková místnost - to vše označuje zábavnou týmovou hru, u které máte jediný úkol - dostat se ven ze zamčené budovy/místnosti. Únikovky se řeší obvykle ve 2-4 členném týmu. Tým musí řešit logické hádanky, hledat skryté předměty, klíče, nápovědy či kódy a odemykat zámky. Tímto způsobem se postupně dostává k odkrytí konečné cesty ven z místnosti či budovy. Některé únikové hry jsou založené vyloženě pouze na hledání cesty ven. U jiných únikových her musíte odkrývat příběh, najít lék pro lidstvo nebo zamezit vybuchnutí bomby.

Kdysi jsem hrávala podobné únikové hry na počítači, takže jsem ráda, že se dají nyní reálně zažít.


Escape Pardubice

V Pardubicích najdete mnoho únikových her, ale dnes se vrhneme na hodnocení únikové hry s názvem Kat Mydlář. Místnost se nachází v Obchodním centru Grand v Pardubicích. Konkrétně ve druhém patře obchodního centra kousek od dětského koutku Kulturáček.     

Hra je věnovaná pražskému katovi Janu Mydlářovi, který se narodil v roce 1572 v Chrudimi.

"Nebyl to jen obyčejný, krutý kat, člověk bez citu a inteligence, obden zmožen litry vypitého alkoholu jak by se mohl ledakdo z nás domnívat. Jan Mydlář byl inteligentní, vzdělaný a moudrý muž, zakládající si na lidskosti, pochopení, lásce a vzájemné toleranci. Tento bystrý a duchaplný člověk opovrhoval válkami a násilím, přestože krutost a násilí samo o sobě šly ruku v ruce cestou jeho krvavého řemesla.

Pokud vás zajímá více o tomto slavném katovi, můžete si přečíst skvěle sepsaný článek na stránkách Hrdelní právo.


Zavřeni do žaláře

Jeden den jsme se rozhodli, že zajdeme na únikovou hru. Rezervaci jsme si udělali přes rezervační systém stránek Escape Pardubice. A v den D jsme se vydali na dobrodružnou akci. V OC Grandu na nás už čekala obsluha hry, která byla převlečená v dobovém kostýmu. Slečna nás zavedla k místnosti a před místností nám objasnila pravidla hry. Samozřejmě nás uvedla i do historie a ve zkratce nám řekla, kdo byl kat Jan Mydlář.

zdroj fotky: úniková hra Kat Mydlář

Pak už jen zbývalo uvést nás do děje, dát nám na hlavu kápi a doprovodit nás do žaláře. Každý hráč týmu dostal své teplé místečko v žaláři. Byly jsme 4 vězni, kteří čekali na svou popravu. Měli jsme 66 minut na vysvobození před popravou. 

Naše hodina na vysvobození započala čtvrtým úderem hodin. Kápi z hlavy dolů a jdeme hledat indicie.


Útěk z vězení

Každý z nás měl své místečko - někdo byl ve vězení, někdo připoutaný ke stolu, někdo naopak ke zdi. Důležitá je spolupráce, protože sami za sebe se z vězení nikdy nedostanete. Nebudu vám dávat indicie nebo nápovědy, protože bych potencionálním zájemcům zkazila požitek ze hry. Budu hodnotit zpracování úkolů a hádanek. Protože byly skvělé.

Nejdříve bylo nejdůležitější osvobodit všechny členy týmu. Najít kódy, klíče k zámkům a vyluštit šifru pro číselný kód. Když byli svobodní všichni, zbývalo vyřešit další problém - problém zamčených dveří. 

Když budete absolutně bezradní, můžete si zažádat o nápovědu. Protože nejste v žaláři sami. Je tam s Vámi zavřený další vězeň, který ale nemůže mluvit. Již jednou utekl, zná cestu ven, a proto mu kat raději vyřízl jazyk. Může Vám však podat nápovědu. Která se někdy opravdu hodí.Náš tým se dostal ze svého vězení opravdu jen tak tak. Už byly slyšet kroky kata Mydláře, zrovna když jsem posledním klíčem odemykala řetězy ze dveří. Ufff, unikli jsme s časem 65 minut!


Hodnocení

Hra je oproti jiným escape game opravdu těžká, ale líbí se mi na ní hodně věcí. Nadšená jsem byla z děje i prostředí. Místnost je opravdu skvěle provedená. Zvukové efekty i mučící nástroje opravdu připomínají děsivou šatlavu. Dokonce tu má kat i svou sekeru na špalku, která čeká na své další oběti.

Úkoly i hádanky jsou také dobře a zajímavě provedené. Nepotřebujete v týmu žádného Einsteina ani extra siláka. Potřebujete jen několik bystrých očí, šmátravé ruce a pár mozků, které spojí své síly.

Únikovou hru Kata Mydláře rozhodně můžu doporučit! 

6 komentářů:

 1. Pěkná recenze. Jdeme příští týden na něco podobného v Praze, je to přímo Únik ze žaláře. Tak doufám, že to bude přinejmenším tak zdařilé, jako píšete o hře u vás.
  Jinak mohu doporučit pražskou hru Hackerovo doupě. Byla zatím asi nejtěžší, na které jsme byli. Přesně jak píšete - výborně zpracovaný koncept, dobře připravený prostor. A byla to první hra s pohybovými a zvukovými čidly.
  Děkuji za pěkný článek.
  *Sněžková*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tipy. Byla jsem zatím v Chemické laboratoři a v Detektivní kanceláři. Tohle vypadá také opravdu zdařile. Děkuji : )

   Vymazat
 2. Hrozně se mi tyhle escape roomy líbí. Je to krásný nápad a taky bych ráda něco podobného vyzkoušela. Musí to být skvělý zážitek.
  Povídání nejen o kosmetice

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě právě hrozně bavilo namáhat mozek u PC verze, ale v reálu je to o hodně lepší. Dnes je naštěstí únikových her opravdu hodně, tak je z čeho vybírat :) Chystám recenze na další.

   Vymazat
 3. Líbí se mi tyhle escape hry, ale ještě jsem na žádné nebyla. Do Pardubic jezdím často, tak se tam někdy třeba mrknu :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z Pardubic budu dělat recenzi i na únikovou hru Laboratoř šíleného profesora :)

   Vymazat

10 tipů pro teplomili, kam vyrazit v zimě

Chladný leden mnoha lidem díky svému počasí kazí plány. Chcete sedět doma na zadku nebo vyzkoušet něco skvělého i v zimě? Tady je 10 tipů n...